Jump to content

Ajutor - Intrebari/Nelamuriri


Recommended Posts

ms, dar uite de exemplu am facut sa salveze viata in baza de date... acuma cum fac cand intra in joc sa ii dea valoarea care e la health ?

In primul rand trebuie sa salvam si numele jucatorului pe langa viata acestuia. Asa ca modificam functia cu update de mai devreme:

dbExec( zombie_db, "UPDATE characters SET nume=?,  health=?", getPlayerName(source), getElementHealth(source)) 
  

si functia pentru setareaza vietii la spawn:

  
function viataCandSpawneaza() 
                        local second = dbQuery( conn, "SELECT * FROM characters WHERE nume=?", getPlayerName(source)) 
                        local result, numrows = dbPoll(second, -1) 
                            if (result and numrows > 0) then 
                                  for index, row in pairs(result) do   
                                        setElementHealth(source, row['health']) 
                                   end 
                            end 
end 
addEventHandler ( "onPlayerSpawn", getRootElement(), viataCandSpawneaza ) 
  
                                       
  

Link to comment
de fiecare data cand intru cu numele MysterYo, apara alt id cu aceleas valori, acelas nume.. dar id 1 id 2 id 3 de cate ori intru

Pai normal pentru ca nu ai pus conditie la onPlayerJoin, trebuie sa verifici daca caracterul exista in baza de date. (apropo pune zombie_db = connectToDB() in afara functiei)

zombie_db = connectToDB() 
 addEventHandler("onPlayerJoin", getRootElement(), 
function () 
local ok = 0 
local second = dbQuery( zombie_db, "SELECT * FROM characters WHERE nume=?", getPlayerName(source)) 
                        local result, numrows = dbPoll(second, -1) 
                            if numrows == 1 then -- daca exista un caracter cu numele asta atunci ok devine 1 
                                    ok = 1 
                            end 
if ok == 0 then  -- daca nu exista atunci il introducem 
       x, y, z = getElementPosition(source) 
       dbExec( zombie_db, "INSERT INTO characters (nume, model, health, posx, posy, posz) VALUES (?,?,?,?,?,?)",          getPlayerName(source), getElementModel(source), getElementHealth(source), x, y, z ) 
end 
end) 

Nu uita sa stergi ce a bagat in tabel pana acum (sa-l golesti, Empty Table) sa nu se intercaleze valorile.

Edited by Guest
Link to comment
de fiecare data cand intru cu numele MysterYo, apara alt id cu aceleas valori, acelas nume.. dar id 1 id 2 id 3 de cate ori intru

Pai normal pentru ca nu ai pus conditie la onPlayerJoin, trebuie sa verifici daca caracterul exista in baza de date. (apropo pune zombie_db = connectToDB() in afara functiei)

zombie_db = connectToDB() 
 addEventHandler("onPlayerJoin", getRootElement(), 
function () 
local ok = 0 
local second = dbQuery( conn, "SELECT * FROM characters WHERE nume=?", getPlayerName(source)) 
                        local result, numrows = dbPoll(second, -1) 
                            if numrows == 1 then -- daca exista un caracter cu numele asta atunci ok devine 1 
                                    ok = 1 
                            end 
if ok == 0 then  -- daca nu exista atunci il introducem 
       x, y, z = getElementPosition(source) 
       dbExec( zombie_db, "INSERT INTO characters (nume, model, health, posx, posy, posz) VALUES (?,?,?,?,?,?)",          getPlayerName(source), getElementModel(source), getElementHealth(source), x, y, z ) 
end 
end) 

Nu uita sa stergi ce a bagat in tabel pana acum (sa-l golesti, Empty Table) sa nu se intercaleze valorile.

perfect, mersi mult mane :D

Link to comment
  • 1 month later...

(CAPS LOCK NU E NECESAR!!!!)

Mergi in admin panel , dai doua clickuri pe resursa race , si selectezi la setari , parca ceva de genu: Random map , nu sunt sigur cum era , si scrii in loc de false , true! Dupa restart la race si merge fara vote!

Link to comment

Le dai copy-paste intr-un notepad, dai save as, si salvezi , de exemplu , test.lua , si save! Dar vezi ca nu sunt intregi scriptele de pe forum! La unele le mai trebuie meta.xml sau trebuie continuate! Daca vrei resurse de race, add skype dinescu.damian!

Link to comment
  • 1 month later...
conn = call(getResourceFromName("mysql"), "connectToDB") 
 addEventHandler("onPlayerJoin", getRootElement(), 
function () 
local ok = 0 
local second = dbQuery( conn, "SELECT * FROM accounts WHERE nume=?", getPlayerName(source)) 
                        local result, numrows = dbPoll(second, -1) 
                            if numrows == 1 then -- daca exista un caracter cu numele asta atunci ok devine 1 
                                    ok = 1 
                                    outputChatBox("#90f030Ai deja un cont, te rugam sa te autentifici.#ff0000[/autentificare (nume) (parola)]", source, 0, 255, 255) -- text1 
                            end 
if ok == 0 then   
      outputChatBox("#90f030Bun venit pe Romania Super-RPG, nu ai fost gasit in baza de date te rugam sa te inregistrezi.#ff0000[/inregistrare (Nume) (Parola)]", source, 0, 255, 255) -- text2 
end 
end) 

am si eu o problema, cand ma bag in baza de date, apare text1, cand nu sunt, textul 2 nu apare

Link to comment
  • 1 month later...
  • Scripting Moderators

Hm, ai cateva posibilitati de rezolvare:

1. Daca rulezi pe Windows 7, incearca sa dai 'Run as administrator' si vezi daca merge.

2. San Andreas-ul Single Player iti merge normal? Ai incercat sa stergi gta_set din User Files?

3. Instaleaza un fresh install a MTA-ului si incearca din nou.

4. Incearca sa gasesti si aici cauza: https://wiki.multitheftauto.com/wiki/Known_Issues_-_FAQ sau sa te uiti prin forum.

Link to comment
  • 4 weeks later...

Va rog sa ma ajutati, vreau sa fac o bariera care sa se deschida.Treaba e ca nu prea stiu sa fac script-uri.

Imi puteti explica si mie cum se face asta :

gate1 = createObject ( 968, x1, y1, z1 )

gate = createObject(968, 551.5, 1659.300488281, 8.8000001907349, 0, 0, 121.99768066406)

function gateOpen()

moveObject( gate, 2000, 551.59997558594, 165.1999511719, 14.30000190735 )

end

addCommandHandler("gate", gateOpen)

function gateClose()

moveObject( gate, 2000, 551.59997558594, 165.1999511719, 14.30000190735 )

end

addCommandHandler("gate", gateClose)

Bun dupa ce o fac unde o salvez ?

P.S: Imi puteti spune unde pot invata sa scriptez ???

Multumesc anticipat! :)

Link to comment
P.S: Imi puteti spune unde pot invata sa scriptez ???

https://wiki.multitheftauto.com/wiki/Main_Page

Faci un folder si il numesti cum vrei tu (gate-system de exemplu) Dupa faci un fisier .lua (script.lua) si acolo pui codul. Dupa faci un alt fisier meta.xml (sau ia un exemplu de a un alt script). In fisierul meta.xml pui:

<meta> 
    <info author="KinG28" type="script" name="Poarta" /> 
    <config src="server.lua" type="server"/> 
</meta> 
  

P.S. Trebuie sa ai server.lua si meta.xml amandoua in folderul gate-system ca sa mearga scriptul.

Apropo, de ce ai gate1 in prima linie? Sunt doar curios :))

Link to comment
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...
Salut.Am un GM de la un pachet cu mai multe gm-uri loat de pe site-ul vG-ului si nu stiu cum sa imi dau admin..Am pus tot in ACL cand scriu pe server: t/makeadmin nu merge..Multumesc!

Nu oferim ajutor cu privire la scripturile vG (ața ni sa spus de catr-e adminsitratorii MTA, și același lucru îți vor spune și ei), oricum sunt buguite și dau bătăi de cap.

Link to comment
  • Scripting Moderators
Salut.Am un GM de la un pachet cu mai multe gm-uri loat de pe site-ul vG-ului si nu stiu cum sa imi dau admin..Am pus tot in ACL cand scriu pe server: t/makeadmin nu merge..Multumesc!

Nu cred ca Valhalla mai pune la bataie asa ceva si nici nu cred ca se mai intereseaza de partea de MTA.

Link to comment

Heii..Salut mai am o nelamurire..am vazut pe 2 server bannere cu diferite reclame si sunt curios cum sunt facute ma puteti ajuta?

PS: Stiu ca cer prea mult dar am vazut mai sus ca au cerut si panel-login si am zis sa imi incerc si eu norocu.

Multumesc.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...