Jump to content

[ScriptingTUT]Comanda/Marker[#2]


golanu21

A fost folositor ?  

4 members have voted

  1. 1. A fost folositor ?

    • Nu
      2
    • Da
      2


Recommended Posts

Scripting Tutorial #2

Comanda functionabila doar intr-un marker

Pai..

M-am gandit sa fac un tutorial "Cum se face o comanda care se poate folosii doar intr-un marker"

Ei bine am sa va arat:

Incep sa creem meta:

Exensia fisierului "meta" trebuie sa fie ".xml"(eXtensible Markup Language)

Deci, pana acuma am creeat fisierul "meta.xml", il deschidem cu "Notepad ++" pe care il puteti descarca "dand click aici"

*In acest fisier incepem sa scriem


...

*Continuam adaugand intre acestea doua :

"golanu21" 

# aici se pune numele autorului, celuia care a creeat scriptul, eu am pus golanu21

*Continuam pe acceas linie adaugand : type=""

"golanu21" type="script" 

#Ei bine, aici se pune tipul fisierului , cele existente sunt : "gamemode"-Fisier de GM, "script"- fisier script , "misc" = alt ceva, si "map" - fisier mapa.

*Continuam adaugand name=""

"golanu21" type="script" name="CmdMark" 

#name="" reprezinta numele resursei, intre ghilimele punem numele care il vrem noi sa il aiba resursa

*Continuam adaugand description="" si finalizam cu "/>"

"golanu21" type="script" name="CmdMark" description="O comanda care functioneaza doar intr-un marker" /> 

#description="", reprezinta descrierea scriptului/gamemodului/map-ei, scri ce vrei.

*Am terminat linia de informare, acum trebuie sa adaugam numele scriptului in META(Foarte important, pentru functionarea scriptului)..Deci:

"golanu21" type="script" name="CmdMark" description="O comanda care functioneaza doar intr-un marker" /> 

#

---TRECEM LA SCRIPT---

Pai pentru inceput creem un fisier : server.lua (numele care l-am pus mai sus la meta 'src="server.lua"'), si il deschidem cu notepad++

Pai pentru inceput nu compunem functia, incepem sa construim markerul..

sintaxa creeri markerului este

createMarker ( float x, float y, float z [, string theType = "checkpoint", float size = 4.0, int r = 0, int g = 0, int b = 255, int a = 255, visibleTo = getRootElement() ] ) --sursa Wikipedia ([url=http://www.wiki.multitheftauto.com]http://www.wiki.multitheftauto.com[/url]) 

Ajutandune de asta vom crea markerul

marker = createMarker(2475.35010, -1666.71643, 13.32193 -1, "cylinder", 3, 255, 0, 0, 255) --2475.35010, -1666.71643, 13.32193 -1 sunt coordonatele markerului (unde va fi creeat markerul) 
--"cylinder", este tipul markeurlui 

#am terminat de creat markerul.. trecem la script

*Incepem sa creem functia

function duty(thePlayer, matchingDimension) -- numele functiei l-am pus duty 
  
end --Oprim functia 
addCommandHandler("duty", duty) -- intre ghilimele am pus numele comenzii, si dupa numele functiei 

*sa adaugam miezul scriptului

function duty(thePlayer, matchingDimension) 
 if isElementWithinMarker(thePlayer, marker) then --Daca Elementul "thePlayer" este in markerul "marker" atunci 
    outputChatBox("Esti in marker si merge comanda",thePlayer, 255, 0, 0) -- creem un text care apare doar celui care foloseste comanda  
 else -- daca nu este in marker si foloseste comanda 
    outputChatBox("Nu esti in markerul 'marker' ", thePlayer, 255, 0, 0) -- creem un text care apare doar celui care foloseste comanda  
 end -- inchidem sintaxa "if" 
end --inchidem functia 
addCommandHandler("duty", duty)-- compunem comanda 

Asta este, daca aveti intrebari sau nelamuriri va rog sa dati un reply la acest topic, Multumesc!!!

Adi Tudor

Daca gasiti greseli de scriere sau erori in scripting , va rog sa dati un reply, si voi modifica cat pot de repede, Multumesc!!!

Daca aveti ideei pentru urmatorul tutorial puteti sa lasati un reply si o sa va ajut cu un tutorial :D

Link to comment
  • 2 weeks later...
Cat de cat folositor..dar nu are cine sa il puna in practica ..pentru ca acum doar servere de 2 lei se deschid..care nau nici un viitor si sunt facute de copii de 7-12 ani.

Eu am facut aceste tutoriale pentru noob-ii care vor sa invete cv, nu pentru dobitoci fara viitor, Pace!!!

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...