Jump to content

Poradniki na YouTube


Recommended Posts

Cześć, z tej strony Piorun,

Chciałbym zachęcić Was do zajrzenia (przynajmniej) na mój kanał na youtube, na którym zacząłem ostatnio wstawiać poradniki związane z programowaniem. Oczywiście zacząłem od podstaw i przejdę z czasem do rzeczy bardziej zaawansowanych. Jeżeli chodzi o mój staż w Lua to oczywiście mogę się pochwalić tym, że sam od zera piszę gamemode pod serwer MTA Project: Infinity oraz przez cały mój okres od początku nauki języka po dzień dzisiejszy nauczyłem parę osób (w liczbach od 10 do 20) programowania od podstaw oraz napisałem parę poradników na "innym" forum. Dodatkowo umiem całą resztę języków programowania (z assemblerem pod procesor 8080 oraz 8086 włącznie) w stopniu średnio zaawansowanym. Przy okazji mogę pochwalić się tym, że jestem studentem informatyki (2 rok, dzienne).

Raz jeszcze zapraszam na mój kanał.

Link: https://www.youtube.com/user/Piorunet

Tutaj macie również link do mojego fanpage'a na który okazjonalnie piszę coś ciekawego oraz w przypadku gdy wrzucę jakiś film to informuję o tym:

https://www.facebook.com/pioruniasty

Pozdrawiam Was serdecznie,

Piorun

P.S. Jak macie jakieś pytania lub wręcz znajdziecie błędy w moich poradnikach piszcie o nich tutaj bądź pod filmami.

Edited by Guest
Link to comment

Mogę wymienić:

* Java

* PHP (HTML CSS włącznie)

* C++

* C#

* Pascal

* Assembler (procesor 8086 oraz 8080)

* Javascript

Jest jeszcze jakiś język programowania, który jest powszechnie używany, a go nie wymieniłem :) ?

Używając każdego z nich napisałem po parę aplikacji (w przypadku PHP tworzę aktualnie stronę). Znam obiektową stronę każdego z tych języków. Jeżeli nie można nazwać mojego poziomu średnio zaawansowanym to chociaż średnim :).

Pozdrawiam.

Link to comment
  • MTA Team

Coś by się tam znalazło... :P C, Perl, Python, Ruby, Visual Basic(.NET)

***

Obejrzałem dotychczasowe filmiki i generalnie bardzo mi się podobają.

Moim zdaniem to dobrze, że dość dokładnie tłumaczysz sposób działania danego kodu. Fajne są też nawiązania do innych języków - jest to istotne dla osób przymierzających się do Lua, ale znających już inne języki programowania.

Jeśli chodzi o minusy, to niektóre sekcje filmów są dość chaotyczne, co utrudnia ich odbiór. Na przykład film #3 i nawiązanie do sklepu w kontekście stron klient-serwer - samo nawiązanie jest całkiem trafne, ale potem następuje zbyt płynne przejście do rozważań klient-serwer-baza danych i dalej temat się trochę rozmywa. Gdzieniegdzie można też wypatrzyć drobne literówki (np. nazwa wywoływanej funkcji pod koniec filmu #1 :P). Oczywiście, rozumiem, że filmiki robione są raczej 'na żywioł', więc trudno uniknąć takich wpadek.

Z innych uwag, to przydałoby się pokazywanie w praktyce jak dany skrypt działa, już z poziomu MTA:SA. Wiadomo, że może to wydłużyć tworzenie filmu (ale nie musi, zależy od skryptu), ale jednak pozwala na lepsze pokazanie specyfiki omawianego elementu.

Przy pierwszym pokazaniu skryptu w taki sposób przydałoby się też wytłumaczyć, w jaki sposób tworzy się zasoby w MTA:SA, a następnie jak je potem umieścić na serwerze i uruchomić. Nie trzeba się tutaj zbytnio rozwodzić według mnie - na początek wystarczą absolutne podstawy, które można później rozbudowywać w miarę potrzeby (system ACL, dodatkowe pliki w zasobach, itd.).

Pomysł jest ciekawy, więc z chęcią przyklejam temat. Postaram się też o subskrypcję Twojego kanału przez @MTAQA :)

Ok, będzie to dość karkołomne zadanie, bo nikt nie zna hasła do konta... j/k... chyba

Btw, widziałem, że korzystasz z modułu do Notepad++ uzupełniającego nazwy funkcji/itd. Lua w MTA:SA - to Twój własny, autorski, czy ściągnięty z forum? Pytam, bo ktoś kiedyś szukał takiego modułu, a zawieruszył się gdzieś na forum.

Link to comment

Ogólnie koncepcję mam taką iż poprowadzę osobny cykl filmów związanych z serwerem czyli czym są zasoby, czym są moduły, czym jest ACL etc. oraz od strony technicznej czyli jak postawić serwer na VPSach etc.

Nakładkę do Notepad++ znalazłem tutaj na forum, niestety nie pamiętam gdzie.

Jeszcze odnośnie przykładów to pierwsze 3 filmy właśnie chciałem poświęcić na taki dosyć mocny wstęp teoretyczny dlatego też mało tam piszę i tym podobne. W przyszłości będę organizował albo gotowe albo pisane na żywo algorytmy (typu jak utworzyć system aut oparty o bazę danych) i przy okazji będę również miał gdzieś obok uruchomione MTA tak, by można było zobaczyć wynik działania kodu.

Dziękuję bardzo za poparcie oraz przyklejenie tematu :)

Bardzo mi pomożecie.

Na pewno nie zawiodę :),

Piorun

Link to comment
  • 1 year later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...