Jump to content

[ScriptingTUT]Basics[#1]


golanu21

Recommended Posts

Scripting Tutorial #1

Basics

Pai Basicul reprezinta ceea ce ai nevoie pentru a creea o functie functionala...

Asa ca am sa pun sintaxele importante de care va trebuii sa va folositi cel mai des :

function si end

function si end 

#Function : Function, Reprezinta creearea functiei cu numele dorit de exemplu ::: function NUME () :::\

#END : Ei bine syntaxa "end" este folosita pentru oprirea a mai multor elemente : "Al functiei

", "Al sintaxei IF", "else", "elseif" etc.

Exemple :

function Jaf () -- creeaza functia 
end -- inchide functia 

if nume == "Marius" then 
... 
end -- inchidem syntaxa if 

local

local 

A local variable only exists within the scope it is declared. The scope is the 'level' the variable is visible for the script, containing the value that was assigned to it.

#Local = cum spune si wiki: este o sintaxa folosita pentru o variabila existenta doar in scopul declarat.

Daca folosim :

function showMoney(source) 
    local playermoney = getPlayerMoney ( source ) 
    outputChatBox(playermoney) 
end 

playermoney:este folosita doar in functia showMoney

if , then si else

if , then, else 

si

#If = daca

#then = atunci

#else = altfel, daca nu

Pai deja numele lor spune ceea ce fac:

Exemplu:

local name = getPlayerName(source) 
if name == "Ionut" then 
--Aici scriem ce se intampla daca numele jucatorului este Ionut.. 
else -- daca nu  
-- Ce se intampla daca nu il cheama Ionut.. 
end -- punem end pentru a inchide functia noastra 

source

source 

#source: poate fi un marker, o resursa, un colshape, un vehicul, etc. Daca va uitati la Events pe MTASA Wiki o sa gasiti in dreptul fiecarui event cate un camp numit Source. Acel camp va indica exact ce reprezinta sursa.(Corectie :Quantumz, Mersi)

Exemplu :

marker = createMarker(...) 
function explicatie () 
local jucator = getPlayerName(source) -- identificam numele jucatorului care se afla in desfasurarea actiunii 
outputChatBox(jucator.."a intrat in event") -- aducem la cunostinta tuturor jucatorilor ca te afli in event 
end 
addEventHandler("onMarkerHit", marker, explicatie) --creem actiunea 

Sper ca v-am fost de ajutor, daca aveti intrebarii sau nelamuriri dati un reply la acest topic, Multumesc!!!

Adi Tudor :)

Edited by Guest
Link to comment

#source: se refera la jucatorul care se afla in interiorul actiunii(este cel caruia ii se intampla actiunea)

source nu se refera intotdeauna la jucator. Sursa unei functii poate fi un marker, o resursa, un colshape, un vehicul, etc. Daca va uitati la Events pe MTASA Wiki o sa gasiti in dreptul fiecarui event cate un camp numit Source. Acel camp va indica exact ce reprezinta sursa.

Link to comment

#source: se refera la jucatorul care se afla in interiorul actiunii(este cel caruia ii se intampla actiunea)

source nu se refera intotdeauna la jucator. Sursa unei functii poate fi un marker, o resursa, un colshape, un vehicul, etc. Daca va uitati la Events pe MTASA Wiki o sa gasiti in dreptul fiecarui event cate un camp numit Source. Acel camp va indica exact ce reprezinta sursa.

ms pentru corectie modific imediat :D

Edit!: Gata Mersi mult

Link to comment
  • 2 weeks later...

Multumesc mult pentru tutorial. Astazi am decis ca o sa-mi fac propriul server de MTA si ma intrebam de unde sa incep. @golanul21 ai ceva timp liber ? Daca da, te rog da-mi un PM fiindca vreau sa discut putin cu tine.

P.S.: Codez C++ de aproape 1 an acum.

Multumesc anticipat,

Sergiu.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...