Jump to content

Mysql


Badea

Recommended Posts

On 21/1/2018 at 19:15, .Dan said:

a pai sefule nush cum sa-ti explic e destul de complicat chiar si pentru noi astia tari in scripting sunt niste erori foarte complexe ce nu pot fi rezolvate asa ca-ti dau un sfat lasa-te de mc si sinucide-te

Tare gluma, ce mo spart o fost 'noi astia'. Ba in loc sa ajutam de ce ne punem sa ne batem joc de oameni ah?

  • Like 1
Link to comment
10 hours ago, Simple01 said:

Tare gluma, ce mo spart o fost 'noi astia'. Ba in loc sa ajutam de ce ne punem sa ne batem joc de oameni ah?

pentru ca lumea in loc sa se documenteze pe wiki-ul MTA de functii, ei vor totul mura in gura, iau gm-uri furate "leaked" de pe net si isi deschid servere

daca ajutam astfel de specimene, ne miram de ce se deschid o groaza de servere unde nici ownerii nu stiu ce e ala /me si ce e ala dbConnect (nu ma dau nici eu mare scripter, nu ma pricep si de-asta ma ocup doar cu promovatul serverelor)..

ca o mica paranteza, din ce stiam nu incurajam folosirea scripturilor furate, pe cat punem pariu ca are un gm owl leaked cu fatada "vR SF"?

Link to comment
1 hour ago, .Dan said:

pentru ca lumea in loc sa se documenteze pe wiki-ul MTA de functii, ei vor totul mura in gura, iau gm-uri furate "leaked" de pe net si isi deschid servere

daca ajutam astfel de specimene, ne miram de ce se deschid o groaza de servere unde nici ownerii nu stiu ce e ala /me si ce e ala dbConnect (nu ma dau nici eu mare scripter, nu ma pricep si de-asta ma ocup doar cu promovatul serverelor)..

ca o mica paranteza, din ce stiam nu incurajam folosirea scripturilor furate, pe cat punem pariu ca are un gm owl leaked cu fatada "vR SF"?

Toata comunitatea romana de RP se bazeaza pe vreun gamemode leaked. Ii adevarat ca multi vor totul facut dar alti au nevoie de ghidari ca sa inceapa, eu de exemplu la inceput am avut nevoie de ceva ajutor cu mySQL in Paradise la inceput. Asa ca hai sa ajutam unde vedem ca persoana are interes in a invata.

 

Badea baga debugscript 3 in consola ( F8 ) si dai drumu resursa 'mysql' si o sa vezi ca conexiunea nu se face din cauza la o configurar incorecta. Asa ca uitate bine la datele care bagi si fi sigur ca ai adaugat modula mta_mysql ( .so linux, .dll windows ) in folder de modules si in mtaserver.conf. Si incaz ca faci conexiunea localhost trebe sa adaugi si socketul unix daca esti pe linux. Socketul unix ii normal sa fie asta '/var/run/mysqld/mysqld.sock'. Pentru al adauga la conexiune creezi o variabila si o adaugi in mysql_connect dupa ultimul parametru adaugat care cel mai sigur o sa fie port.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...